e-city

 
 

HU | RO | EN

 

 

 

Kezdőlap
Szolgáltatástervek
   Távmunka
   Telemedicína
   Határmenti TV
   Intelligens energia
Modell tanulmány (EN)
Arculati kézikönyv
Projektpartner
   Integráció Alapítvány
   Projekthonlap
Multimédia


 

 

 

 

 
 
 

Szolgáltatástervek - Telemedicína

Az Európai Unió egészségügyi ellátási víziójában lényeges szerepet kapott a munkaerő szabad áramlásához csatlakozó, az unió területére kiterjedő helytől lehetőleg független ellátás. A helytől független ellátás alapkövetelménye a beteg adataihoz való helytől független hozzáférés.
A jelenlegi infokommunikációs technológia számára a távoli adatelérés a gazdaság számos területén mindennapos rutinfeladat. Az fel sem merül, hogy egy vállalat egyik országban lévő telephelyén keletkezett és tárolt adatait egy másik országban lévő telephelyen ne lehessen ugyanúgy elolvasni, mint a szomszéd szobában.
Az egészségügyben az egészségügyi adatokhoz való távoli hozzáférés Magyarországon még számos problémát vet föl.

Ma Magyarországon az egyik legsúlyosabb problémát az egészségügyi ellátó rendszer finanszírozhatatlansága jelenti. Komoly kihívást jelent, hogy hogyan lassítható az egészségügyi kiadások növekedése a hozzáférés, a hatékonyság és a biztonság romlása nélkül. Ilyen stratégia található a telemedicinában, ahol az egészségügyi szolgáltatók infokommunikációs technológiákat alkalmaznak olyan betegek egészségügyi szolgáltatásokkal történő ellátásában, akik távol élnek, vagy korlátozottan férnek hozzá a szakellátáshoz.
Telemedicinát alkalmaznak például szívbeteg vagy diabéteszes betegek monitorozása és kezelése céljából az egészségügyi paraméterek átvitele révén. A dermatológia területén a videokonferencia és a képátvitel távolsági konzultációkat tesz lehetővé a szakértőkkel, így gyorsabban rendelkezésre áll a diagnózis és a kezelés, ugyanakkor a betegek és családtagjaik számára nem merülnek fel utazási költségek. Bár a telemedicinális programok a fejlettebb gazdaságokban gyorsabban bővülnek, a telemedicina használata a kevésbé fejlett országokban, különösen a közlekedési szempontból hátrányosabb vidéki illetve tanyai területeken, óriási potenciállal rendelkezik az egészségügyhöz és a technológiához való hozzáférés növelésében, a helyi orvosok számára történő ismeretátadás javításában, valamint az egészségügyi ellátások elérhetőbbé tételében a lakosság körében.

A telemedicinális programok sokfélék lehetnek, a szakterület, a célcsoportok, a helyszín, stb. függvényében eltérő alkalmazásokkal és célokkal rendelkeznek, kimeneteiket illetően is különbözőek.
Úgy Magyarországon, mint Romániában is elmondható, hogy az informatikai, infokommunikációs fejlődés az egészségügyben is egyre érzékelhetőbb módon van jelen, egyre inkább a szolgáltatások szerves részévé válik. Ma már nehezen képzelhető el a gyógyítás vagy éppen a biztosítási rendszer működése a megfelelő nyilvántartások és számítógépes eszközök nélkül, de a korszerűbb diagnosztikai eszközök is kis túlzással tekinthetők informatikai céleszközöknek.
A telemedicina programok távközlési és informatikai technológiák alkalmazásával létesítenek kapcsolatot időben/térben távol lévő szereplők között, s ezen keresztül nyújtanak egészségügyi szolgáltatásokat.
Az egészségügyi ellátás célba juttatásának ezen innovatív szemlélete már több éve bővül, és már több szakterületre behatolt, így pl. a kardiológia, dermatológia, belgyógyászat.

Letölthető dokumentum

 
 
 
   
  Jelen honlap tartalma nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió hivatalos álláspontját.