e-city

 
 

HU | RO | EN

 

 

 

Kezdőlap
Szolgáltatástervek
   Távmunka
   Telemedicína
   Határmenti TV
   Intelligens energia
Modell tanulmány (EN)
Arculati kézikönyv
Projektpartner
   Integráció Alapítvány
   Projekthonlap
Multimédia


 

 

 

 

 
 
 

Szolgáltatástervek - Határmenti TV

A televíziózás Magyarországon, csakúgy, mint a világ többi részén a 80-as évek végéig állami kézben volt. A csatornák vételkörzetei követték az országhatárokat, csak a határhoz nagyon közel eső településeken lehetett fogni a szomszéd ország nemzeti televízióját. A nemzetközi tévécsatornák a kábeltévé hálózattal együtt jelentek meg az országban a 90-es években. Kezdetben globális tartalmat sugároztak, azaz ugyanazt a műsor a világ minden táján, később azonban eleget téve a nézői igényeknek elkezdtek helyi tartalmakat közvetíteni.

Az első magyarországi határon átnyúló műsorcsere program az Intervízió volt, amelyet a Magyar Televízió indított 1958-ban Csehszlovákia, Lengyelország és az NDK részvételével. A szövetség a hírcsere mellett a jelentős nemzetközi események, a tudomány, a technika és a sport eredményeit ismertető műsorok cseréjével foglalkozott. 1992-ben indult el a Duna TV, amely csak magyar nyelven közvetít világszerte. Kezdetben a határon túli magyaroknak szóltak a műsorai, ma már két csatornája műholdon keresztül az egész világon fogható.

Regionális szinten ez a fajta együttműködés még gyerekcipőben jár. Az első kezdeményezés 2004-ben indult, de forrás hiányában hamar abbamaradt. Ezt osztrák, szlovén, horvát és magyar televíziók indították, céljuk a hírcserén kívül közös magazinműsorok gyártása volt. A későbbi kezdeményezések az Európai Unió Interreg (határon átnyúló) programjának támogatásával valósultak meg. A legújabb ilyen kezdeményezés a Pons Danubii EGTC, amit 9 magyarországi és szlovákiai település alapított 2010-ben. Ők a médián kívül több más területen is együttműködnek, az egyes projekteket szintén EU Interreg pályázatokból finanszírozzák.

A pályázati források megléte előnyt jelet az ilyen kezdeményezéseknél, de nem feltétel. A hírcsere és műsorcsere programok minimális anyagi ráfordítással kivitelezhetők, és rendkívül nagy hozzáadott értéket jelentenek a helyi és regionális televíziók számára. Az Európai Unión belül a határok már megnyíltak, mégis a határ két oldalán fekvő települések mintha nem is lennének szomszédosak. Ezt a gondolkodásmódot kellene megváltoztatni, a települések között hidat képezni, aminek módja egymás megismerése, egyik legjobb közvetítője pedig a televízió.

Persze minél nagyobb a projekt, minél szélesebb az együttműködés kerete, annál életképesebb egy ilyen kezdeményezés. Ha a média programot kiegészíti akár csak egy közös rendezvénysorozat, annak híre nagy értéket tud jelenteni a kezdeményezés számára is amellett, hogy egy régiós közös rendezvénynek további jótékony szemléletformáló hatása is van.

Temes megyében 3 az egész megyét lefedő regionális tévé működik, Csongrád megyében 11 helyi városi televízió, vagyis a kínálat igén nagy a régióban. A határon átnyúló televíziózás koncepciója a meglévő csatornáknak az együttműködésére épül, de új adókat is lehet indítani. A műsorcsere program, vagy a közös magazinműsorok gyártása rendkívül költséghatékony módszer arra, hogy a kis csatornák műsorkínálatukat színesítsék, ezáltal pedig nézettségüket növeljék.

Letölthető dokumentum

 
 
 
   
  Jelen honlap tartalma nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió hivatalos álláspontját.